Pienryhmäkoti Havumäki

Havumäki on 7-paikkainen sijaishuollon perusyksikkö, jossa hoidetaan alakouluikäisiä lapsia. Havumäki sijaitsee Tuusulan Rusutjärven rauhallisessa kylässä noin kuuden kilometrin päässä Hyrylän keskustasta.

Havumäki uusi 6-0-17-750-315-1571399018
Havumäki uusi 5-0-11-750-315-1571399044
Havumäki uusi 4-0-43-750-315-1571399078
Havumäki uusi 3-0-76-750-315-1571399176
Havumäki uusi 2-0-125-750-315-1571399215
Havumäki uusi 7-0-257-749-315-1571399138
Havumäki uusi 1-3-460-747-316-1571399293
PlayPause
previous arrow
next arrow

Yleisesittely

Pienryhmäkoti Havumäki on 6-12-vuotiaille lapsille suunnattu yksikkö, jossa huolehditaan huostaanotetuista ja avohuollon tukitoimena sijoitetuista lapsista. Havumäessä hoidetaan lapsia Ratkaisukeskeisyyden ja voimavaratyöskentelyn näkökulmasta. Omaohjaajatyöskentely on keskeinen osa Havumäen hoitoa ja kasvatusta.

Toiminta-ajatus

Havumäen hoidossa ja kasvatuksessa panostetaan nykyisyyteen ja tulevaisuuteen lasten taustat ja kokemukset huomioiden. Havumäen arki on strukturoitua ja aikuisjohtoista. Yksikössämme panostetaan paljon yhdessä tekemiseen ja luonnossa liikkumiseen. Yhteisöllisyys ja kodinomainen tunnelma ovat Havumäessä aina läsnä. Havumäessä tuetaan jokaista lasta koulunkäynnissä ja pyritään etsimään lapsen mielenkiinnon kohteita vastaava harrastus. Tuemme lasten sosiaalisia kanssakäymisiä ja kannustamme lapsia löytämään uusia mielenkiinnon kohteita.

Arki meillä

Havumäen yksikkö on kodikas ja tunnelmallinen. Yksikkö sijaitsee hyvin rauhallisella ja suojaisalla alueella mahdollistaen esimerkiksi marjastamisen ja sienestämisen heti kotipihamme vierestä! Jokaisella lapsella on oma huone, joka sisustetaan lapsen omien toiveiden ja mieltymyksien mukaan. Siisteydestä pidämme yhdessä huolta ja ruokaa laitetaan päivittäin yhdessä.

Lapsilla on mahdollisuus osallistua ja vaikuttaa yhteisiin asioihin viikoittaisissa lastenpalavereissa. Havumäessä on laadittu hyvää kohtelua koskeva suunnitelma, jota päivitetään säännöllisesti yhdessä lasten kanssa.

Koulunkäynti

Rusutjärven kyläkoulu (1-6 luokat) sijaitsee noin kilometrin päässä Havumäestä. Hyrylän keskustassa löytyy useampia yläkouluja, pajakoulu sekä erityisopetuksen luokat. Teemme koulujen kanssa tiivistä yhteistyötä.

Tilat ja ympäristö

Yksikkö sijaitsee Tuusulan Rusutjärven rauhallisessa kylässä noin kuuden kilometrin päässä Hyrylän keskustasta. Havumäen omalla pihalla on lapsille aktiviteettejä, kuten esimerkiksi kesäisin trampoliini ja pieni jalkapallokenttä sekä talvisin takapihaltamme aukeaa mahtava pulkkamäki! Retkeilemme lähiympäristössä paljon, leikkipuistoja ja retkipaikkoja löytyy läheltä useita. Kesäisin Rusutjärven ranta houkuttelee uimaan.

Harrastusmahdollisuudet

Tuusulassa ja lähikunnissa on tarjolla monipuolisesti harrastustoimintoja.

Henkilökunta

Havumäessä työskentelee moniammatillinen ja työhönsä sitoutunut henkilökunta. Tiimiimme kuuluu sosionomeja, lähihoitajia sekä sairaanhoitaja. Henkilöstömme päivittää osaamistaan säännöllisillä koulutuksilla. Työntekijämme ovat työhönsä sitoutuneita ja hoitavat lapsia ammattitaidolla ja sydämellä.